wtorek, 25 kwietnia 2017

#22 Gruzja - Dojazd do skalnego miasta Wardzia- Rowerem do Mongolii

25 marzec. Dziś dotarliśmy do skalnego maista Wardzia. Ale po kolei. Wczoraj po noclegu nad rzeką gdzie padało prawie do rana ruszyliśmy w kierunku miasta Achalcyche. Tam zwiedziliśmy stary zamek-twierdza zbudowany w XII wieku. A współcześnie odremontowany. Piękna budowla. Ale było zimno i wiało więc nie siedzieliśmy tam za długo.
Dziś spaliśmy niedaleko skrętu z głównej drogi do Wardzi. O nocleg poprosiliśmy we wsi i pozwolono nam się zatrzymać na łące obok domu. Miła pani nawet przyniosła nam jabłka.
Rano ruszyliśmy do Wardzi. Ale nim tam dojechaliśmy po drodze zwiedziliśmy jeszcze jedna twierdzę oraz monastyr zbudowany w skale. To już nam zajęło połowę dnia. A następnie kilka godzin chodziliśmy po Wardzi.
Jako perełka była kompiel w gorących źródłach tuż obok. Oraz ognisko z miejscowymi. Teraz siedzę już w namiocie i prawie zasypiamy dlatego piszę tak skrótowo.
Jutro ruszamy w kierunku Tbilisi.
Pozdrawiam

Wardzia (gruz.: ვარძია) – skalne miasto-klasztor usytuowane na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji, niedaleko miasta Aspindza. Wardzię zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 roku, natomiast ukończono – pod rządami jego córki, królowej Tamary.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz