sobota, 15 lipca 2017

#41 Iran - Isfahan - Rowerem do Mongolii

Po naradzie i zmianie planów dalszej podróży nie zrezygnowaliśmy ze zwiedzania Iranu. Jako że nasze rowery zostały w Czalus w dalszą trasę pojechaliśmy autostopem. Pierwszym miastem, które postanowiliśmy zwiedzić był Isfahan. Do Isfahanu z Teheranu pojechaliśmy autostopem. Ale aby wydostać się na główną drogę najpierw musieliśmy pojechać metrem a następnie przejść kawałek na piechotę. Potem okazało się, że pojechaliśmy na niewłaściwą drogę. Ale mężczyźni z pierwszego samochodu, który się zatrzymał odwieźli nas do właściwego miejsca. Potem było już łatwo. Chwilę czekania może dosłownie niecałe pięć minut i już jechaliśmy. W kolejnym miejscu gdzie się przesiadaliśmy poznaliśmy Irańczyka, który również podróżował autostopem. W Iranie autostop jest mało popularny i nikt prawie tak nie podróżuje. W dalszą drogę ruszyliśmy już razem. Pojechaliśmy ciężarówkami a dla nas było nawet łatwiej bo mieliśmy teraz w ekipie tłumacza. Pod wieczór dotarliśmy do Isfahanu. Jechało się dobrze ale to tez spora odległość i w mieście byliśmy pod wieczór.
Mieliśmy umówiony nocleg przez CouchSurfing ale z ostatniego auta wysiedliśmy na obrzeżach miasta. Czekaliśmy chwilę na przystanku autobusowym aby dostać się do centrum. Nic nie jechało ale był tam też chłopak, który czekał na swych znajomych. Gdy przyjechali po niego samochodem chwile pogadali i powiedział że może nas odwieść do miejsca gdzie mieliśmy nocować. Wszyscy razem w 6 osób pojechaliśmy. Co ciekawe samochodem osobowym. Ale dało radę. Tego dnia nic już nie robiliśmy poza odpoczywaniem, jedzeniem oraz kąpielą. Dzień był udany a nasz host z CouchSurfing okazał się bardzo miłym i interesującym człowiekiem.
Kolejne dwa dni w Isfahanie spędziliśmy na zwiedzanie miasta. Odwiedziliśmy wszystkie cenne uwagi zabytki. Niestety nie we  wszystkich byliśmy w środku bo rząd Iranu kilka lat wcześniej podniósł cenę na bilety. Jeśli dla Irańczyka bilet kosztuję np. 50 groszy dla obcokrajowca ten sam bilet kosztuje około 20 zł. A my jako że jesteśmy w dalekiej podróży i będziemy jeszcze w drodze przez kilka miesięcy nie możemy pozwolić sobie na takie wydatki. Szczególnie ja jako osoba nie pracująca. Po prostu nie było mnie stać i tyle. Nic strasznego. A była już to moja trzecia wizyta w Isfahanie i we wszystkich tych zabytkach już kiedyś byłem. A wtedy bilety jeszcze były w normalnych cenach. Jeszcze tylko dodam że wiza do Iranu kosztuje 70 euro. Iran jest krajem bardzo bogatym w złoża gazu ziemnego oraz nafty. Te złoża to są miliony, milionów dolarów. Więc bardzo mnie dziwi ta polityka rządy by jeszcze od trustów żądać dużo większej ceny niż miejscowych. No przynajmniej na nas nie zarobili.
Isfahan jest też nazywany miastem polskich dzieci. Było tu wiele polskich szkól i internatów dla polskich sierot. Są też polskie groby na cmentarzu Ormiańskim. Postanowiliśmy złożyć im hołd i udać się na cmentarz. W gorącu i pełnym słońcu spacerem poszliśmy około 3 kilometry w kierunku cmentarza. Gdy byliśmy na miejscu okazało się że nie możemy tak po prostu tam wejść. Potrzebna nam jest przepustka. Co było w tej sytuacji najbardziej złośliwego przepustkę można otrzymać w Ormiańskiej katedrze z której właśnie ruszyliśmy spacerem na cmentarz. Piechotą około 3 km w pełnym słońcu. Jak się okazało że musimy wraca w to samo miejsce bardzo mnie to zezłościło. Ale co było robić. Są rzeczy ważne i ważniejsze. Piwa można nie wypić ale groby rodaków trzeba odwiedzić. Złożyć im hołd na obczyźnie. Ale że byliśmy zmęczeni do katedry pojechaliśmy autostopem. W mieście ze słabą znajomością perskiego też się da. W biurze, które mieści się obok katedry dostaliśmy zezwolenie na wstęp na cmentarz. Co ciekawe chcieli za to pieniądze ale my nic nie daliśmy. Na stronie Polskiej Ambasady jest wyraźnie napisane że wstęp na wszystkie cmentarze w Iranie jest bezpłatny. Z zezwoleniem w ręce też autostopem wróciliśmy na cmentarz. Do polskiej kwatery nie było daleko i łatwo jest tam trafić. Pan z ochrony wskazał nam drogę a my już bez trudu odnaleźli groby. Posiedzieliśmy chwilę. Dla mnie to ważne przeżycie i moment zadumy nad Polakami i ich losami. To druga wojna światowa ich tu w większości przywiodła i na tej ziemi pozostali. Nie wszyscy wrócili do domu. Nie wszyscy zobaczyli ojczyznę.
Jako że nasz host musiał wyjechać a my chcieliśmy zostać jeszcze jedną noc w Isfahanie musieliśmy szybko załatwić sobie jakiś nocleg. Zaczęliśmy szukać przez stronę WarmShowers ale tylko tych hostów którzy podają swój numer telefonu. W naszej okolicy było kilka osób. Wybraliśmy jednego z nich, który najbardziej nam się podobał i zadzwoniliśmy do niego. YecDoost czyli Mohamet mimo tego że było już późno od razu się zgodził byśmy u niego nocowali. Powiedział tylko że pracuje do późna, podał adres pracy i powiedział żebyśmy podeszli po klucze a potem nam wytłumaczy jak dojść do domu. Tak też zrobiliśmy. Chwilę potem byliśmy u niego w pracy a potem z kluczem w ręce w drodze do domu. Na szczęście nie było daleko. Po drodze robiliśmy ćwiczenia na pamięć. A dokładnie analizowaliśmy i przypominaliśmy sobie nasze wszystkie noclegi id wyjazdu z Polski. Udało się przypomnieć wszystkie do Istambułu. Czyli około dwudziestu paru. Tak że z naszą pamięcią nie jest tak źle. Ciekawe jak by był teraz jak by to od nowa zacząć analizować. Minęło już ponad cztery miesiące podróży, ponad 120 nocy. Tak minęło wiele dni a ja nic nie pisałem. A to dlatego że w Iranie i potem dalej po drodze był na to naprawdę mało czasu. Często siedzieliśmy z nowo poznanymi ludźmi do późna w nocy i rozmawialiśmy a potem trzeba było iść spać i nie było już czasu na pisanie. Często po całym dniu jazdy na rowerze wieczorem już też byłem tak zmęczony że nie miałem siły na pisanie. Do tego piszę przez telefon a to nie jest tak proste.
Rozgościliśmy się w domu YecDoosta i czekaliśmy jak wróci z pracy. Potem wspólnie zjedliśmy kolację i jeszcze gadaliśmy dłuższą chwilę. Jak się dowiedział że jutro chcemy jechać do Jazd to był bardzo niezadowolony. Chciał żeby zostać u niego jak najdłużej. Obiecaliśmy że następnym razem jak będziemy w mieście na pewno do niego przyjedziemy i zostaniemy kilka dni. Okazał się bardzo miłą i ciekawą osobą. Do tego bardzo gościnną. Rano odprowadził nas na przystanek i wytłumaczył gdzie mamy jechać by dojechać w najlepsze miejsce do łapania stopa w drodze do Jazd.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz